Pár slov o povolebnej nádeji

Autor: Marián Hamada | 1.4.2019 o 7:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  380x

Pri voľbách odovzdané hlasy vždy odzrkadľujú nejaké očakávania či nádeje. V týchto dňoch ich vkladám do kandidátky, ktorej som dal hlas. A to nie som z „tvrdého jadra“ jej podporovateľov, skôr si ma získala v posledných týždňoch.

V prvom rade ma presvedčil pokoj Zuzany Čaputovej, jej konzistentnosť a absolútna nechuť k osobným útokom. Takejto vecnosti potrebujeme v dobe hejtu, ktorý čoraz viditeľnejšie presakuje zo suterénu do vrchných spoločenských vrstiev, čo najviac. Jej príklad môže pomôcť tomu, aby sa viac riešili konkrétne problémy a aby sa o nich pokojne, hoci aj z rôznych pozícií, diskutovalo. Jazyk nenávisti nikdy nič nevyrieši.

Po druhé, oceňujem úprimnosť pani Čaputovej aj za cenu straty hlasov. Aj keď s ňou nemusím vo všetkých názoroch súhlasiť, som presvedčený, že sa neštylizuje do póz, ale poctivo odpovedá aj na komplikované otázky. Jej ústny prejav ma v tom pocite pravdivosti ešte viac utvrdzuje – jednoducho dokážem veriť tomu, čo hovorí. Očakávam od nej, že v tom vytrvá po celých päť rokov.

A napokon, mám nádej, že oblasti, o ktorých hovorí, sa stanú ťažiskom spoločenskej diskusie počas trvania jej mandátu. Je najvyšší čas hovoriť o štáte práva, o sociálnej spravodlivosti a o životnom prostredí. (Inak, na margo debaty o kresťanských hodnotách jednotlivých kandidátov, tieto témy sú v globálnom meradle výsostne katolícke, stačí sa pozrieť na to, koľko pozornosti im venuje pápež František.) Ako prezidentka bude môcť Zuzana Čaputová nastoľovať témy a určovať tón debaty. Presne to od nej v uvedených oblastiach očakávam.

Aj keď očakávania smerom k politikom sú až pričasto zdrojom sklamania, mám pocit, že tentokrát sa to môže odkliať. Snáď mi to najbližších päť rokov potvrdí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?