Pred voľbami do Európskeho parlamentu - inšpirácia zo staroveku

Autor: Marián Hamada | 6.5.2019 o 8:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  316x

V minulosti som sa rozhodoval koho voliť na základe rôznych kritérií tak, ako sa postupne vyvíjali moje názory a presvedčenia. Dnes, pred voľbami do europarlamentu, mám v otázke rozhodujúcich kritérií celkom jasno.

Kedysi dávno žil v starovekom Ríme senátor Marcus Porcius Cato. Po druhej púnskej vojne (Rím proti Kartágu) navštívil ako člen diplomatickej misie Kartágo a videl tam, že napriek porážke vo vojne súper Ríma prosperuje a vzmáha sa. Odvtedy, majúc na pamäti rastúce nebezpečenstvo na juhu, vraj každú svoju reč v senáte na akúkoľvek tému zakončil vetou: „Ešte chcem dodať, že Kartágo musí byť zničené.“ My dnes tiež vidíme rastúce nebezpečenstvo hroziace nám, našim deťom i celej planéte. Preto si myslím, že podobne ako Cato, mali by sme ho mať pri svojich rozhodovaniach stále na pamäti. Často premýšľam, ako a či môžem ja jediný niečo v otázke klímy či ochrany prírody spraviť. Na jednej strane sú moje malé rozhodnutia (napr. domáci kompostér, udržateľné odevné materiály a pod.), ktoré majú nepatrný vplyv na celý problém – hoci môžem nimi dať príklad iným tak, ako sú iní príkladom pre mňa. Okrem toho však môžem účinne využiť svoje základné občianske právo – právo voliť.

Už pri voľbách do samosprávy a prezidentských voľbách som bral ohľad na kritérium životného prostredia. V týchto najbližších voľbách do Európskeho parlamentu bude pre mňa rozhodujúce. Nedávno som si prečítal rozhovor s významným americkým historikom a mysliteľom Timothym Snyderom, v ktorom okrem iného hovorí: „S mnohými obrovskými problémami dnešnej doby si národný štát nedokáže poradiť, napr. s dôsledkami klimatických zmien. (...) Ak sa otáčame Európe (EÚ) chrbtom, v skutočnosti sa odvraciame od naozajstných problémov. Žiadny štát si s nimi sám neporadí.“

Preto hľadám na kandidátkach strán takých ľudí, ktorí sú citliví na otázky spojené so životným prostredím a zmenou klímy, ktorí budú týmito témami filtrovať každé jedno hlasovanie. Práve euroaréna môže byť tým priestorom, kde ich expertíza, názory a v konečnom dôsledku rozhodovanie môžu viesť k spriechodňovaniu krokov smerom k väčšej nádeji.

Pravdaže, sú mnohé kritériá, ktoré treba brať do úvahy. Je tiež veľa naozaj dobrých kandidátov, o niektorých to viem aj osobne. Môj kandidát musí byť demokrat, nemôže mať krivú minulosť (aspoň nakoľko je to verejne známe), nechcem tiež niekoho, kto patrí do tzv. „antisystému“. Tým rozhodujúcim kritériom však pre mňa od týchto volieb bude práve postoj k zeleným témam.

Napokon ešte náhľad z kresťanskej perspektívy. Pre mňa je otázka ochrany životného prostredia, ako som to už spomínal, integrálnou súčasťou pro life agendy. Ide predsa o život, o náš spoločný domov. Ide zároveň o jednu z ťažiskových tém pontifikátu pápeža Františka. Vo svojej encyklike Laudato si hovorí: „Všetci môžeme spolupracovať na starostlivosti o stvorenie, každý prostredníctvom svojej kultúry a skúsenosti, vlastnými iniciatívami a schopnosťami.“ Venujem teda tejto otázke úsilie v rámci svojich možností a zverím svoj hlas tým, ktorí môžu spraviť vďaka svojim iniciatívam, schopnostiam a skúsenostiam oveľa viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Vasičákovej Očenášovej

Na tri mesiace som znovu prežila socíkovské detstvo

Dejiny sa neopakujú, len rýmujú.


Už ste čítali?