Františkovo "Prepáčte" Rómom

Autor: Marián Hamada | 2.6.2019 o 17:59 | (upravené 2.6.2019 o 18:30) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  344x

Slová pápeža Františka adresované Rómom počas apoštolskej cesty v Rumunsku si môžeme pokojne prisvojiť aj u nás na Slovensku - nielen v kontexte nedávnych obvinení z diskriminácie v Trnave.

Trnavský prípad nie je celkom jasný. Je však jasné, že k diskriminácii Rómov na rôznych úrovniach a v rôznych formách dochádzalo a dochádza. My kresťania a naše spoločenstvá takisto nie sme výnimkou.

Pápež František sa na tento problém zameral počas apoštolskej cesty v Rumunsku po stretnutí s Rómami a ich duchovnými. "Moje srdce je plné smútku kvôli mnohým prípadom diskriminácie, segregácie a zlého zaobchádzania, ktoré zažili členovia Rómskej komunity." Ako pápež ďalej zdôraznil, dejiny nás učia, že aj my, kresťania sme páchateľmi tohto zla. Preto "by chcel v mene cirkvi a v mene Božom požiadať o odpustenie."

Cirkev je všeobecná, všeobjímajúca. Nie je naviazaná na žiadny špeciálny národ, ani žiadnu etnickú či národnostnú skupinu nevylučuje. To robíme len my, jej členovia.

Pápež, pastier sveta, pripomína slová sv. Pavla, že už niet Žida, Gréka, barbara, Skýta, otroka či slobodného. Bohatstvo človečenstva je predsa rozsiate rovnako u všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Minúta po minúte: Celoplošné testovanie Slovenska bude tento víkend

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Komentár Petra Schutza

Do análov hlavným vchodom

Ani päťtisíc odhalených v predpremiére nedáva odpoveď na záhadu, že načo je dobré plošné testovanie.


Už ste čítali?