Príbeh arcibiskupa

Autor: Marián Hamada | 15.11.2019 o 21:32 | (upravené 30.6.2020 o 0:12) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  4049x

Je to príbeh so zápletkou, akčnými scénami, kladnými aj zápornými hrdinami. S nemastným-neslaným koncom, šuškaním a najmä presahom do dnešných dní. Aj keď meno Juliusz Paetz nám na Slovensku asi nič nehovorí.  

Juliusz Paetz však bol centrálnou postavou snáď najväčšieho škandálu v poľskej katolíckej cirkvi. Bol arcibiskupom v Poznani, meste s bohatou históriou a starobylou katedrálou, v ktorej sú pochovaní dávni vládcovia Poľska z rodu Piastovcov.  A duchovnému s takouto pozíciou zakázal rektor vlastného seminára vstup do budovy, medzi klerikov. Nikdy som nepočul o takom prípade, a za normálnych okolností by si rektor zrejme balil kufre. Nie však tu. Klerici z arcidiecézy totiž spísali svoje svedectvá proti arcibiskupovi, v ktorých ho obvinili z nevhodného správania a obťažovania sexuálneho charakteru.

Tieto svedectvá, spolu s listom, ktorého autormi boli ďalší ľudia poznaňskej cirkvi (napr. dekan teologickej fakulty) boli predložené zodpovedajúcej komisii vo Vatikáne a nunciovi, ktorý mal o nich informovať pápeža. Nestalo sa tak, namiesto toho bol o svedectvách a ich autoroch informovaný samotný arcibiskup Paetz a ten pôvodcov listu potrestal. Neskôr bolo zvolané stretnutie všetkých dekanov arcidiecézy, ktorých pomocní biskupi požiadali, aby podpísali podporné stanovisko pre arcibiskupa. Všetci podpísali.

Ľudia, ktorým záležalo na dobre cirkvi v Poznani, sa však napriek negatívnym konsekvenciám nevzdali a skúsili sa dostať k pápežovi, vtedy ešte rodákovi Jánovi Pavlovi II. inou cestou. Informovali o celej situácii jeho dávnu priateľku z krakovských čias, Wandu Półtawskú, ktorá k nemu správy z Poznane na neformálnom stretnutí prepašovala. Keďže pápež veril jej úsudku a informáciám, poslal do Poznane vizitáciu a na základe jej výsledkov bol Paetz konečne nútený odstúpiť.

Nedá sa však hovoriť o úplnom happyende. Správa vizitačnej komisie nebola nikdy zverejnená, takisto nikdy nebola oficiálne vyhlásená vina či nevina arcibiskupa ani dôvody jeho odstúpenia, podobne ako v Trnave (hoci v Poznani nepriame dôkazy jasne hovoria o príčinách). Zlyhal nuncius ako oficiálny kanál komunikácie. Podržal chrbát mocnejšiemu a vydal mu slabších napospas. Nič sa mu za to nestalo. Dvaja z vtedajších pomocných biskupov, naháňajúcich pochybné podporné podpisy dekanov sa vyšplhali po cirkevnom rebríčku vysoko, jeden je arcibiskup v Krakove, druhý v Poznani.

No a pred pár dňami sa v Poľsku stal podobný prípad, nejde však o sexuálne obťažovanie, ale o mobbing. Kňazi gdaňskej arcidiecézy anonymne na kameru prehovorili o násilnom správaní svojho arcibiskupa, o kupčení s farnosťami a jeho grobianskych spôsoboch. Následne gdaňskí pomocní biskupi a farári dôležitých farností vydali vyhlásenie, že všetko je to nepravda, no o pár dní sa našlo 16 kňazov z arcidiecézy, ktorí potvrdili anonymné svedectvá v televízii a podpísali sa pod ne. Boli predložené, v súlade s cirkevným právom, nunciovi. Ten však už pri niekoľkých predchádzajúcich upozorneniach nereagoval... takže opäť šuškanie a hlasy vnútri diecézy, opäť podporné podpisové akcie, opäť nečinnosť nuncia. Koniec je zatiaľ otvorený.

Arcibiskup Paetz dnes zomrel, okrem milosrdenstva preňho by som však cirkvi želal aj pravdivý, ozdravný pohľad na to, čo viedlo k jeho odvolaniu. V katolíckej cirkvi vo svete už totiž niekoľko rokov vanie nový vietor, našich krajín sa však akosi menej dotýka. Mám z nich práve opačný dojem - zatváranie sa do pevností, tajnostkárstvo a orácie o zlom, zlom svete v kontraste s tak potrebnou otvorenosťou, priezračnosťou a snahou o dialóg. Tieto vlastnosti môžu byť nebezpečné a odhaliť slabé miesta cirkvi , no podľa mňa sú zároveň oveľa viac v súlade s duchom evanjelia. Tak sa ich prestaňme báť.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?